KAPELA


Kapela | Kdo Má Čas

KMČ - Kdo Má Čas

ETAPA 9. (2022-??)

Aktuální složení:

Mirek Pysk a Pavel Sedlák - zpěv
Zdeněk Vrtal - kytara, zpěv
Pavel Vrtal - klávesy, zpěv
Michal Nejedlý - basa, zpěv
Ladislav Vrtal - bicí


ETAPA 8. (2017-2022)

No má to pořád pokračování a to je dobře.:) Pavel Němec v roli basáka se přepnul z režimu "dočasné" na "trvalé" a dokonale se "zapracoval". A abychom ještě více zpestřili naše vystoupení, dohodli jsme se s Mirkem Pyskem (ex Křeč, VPÚ), že rozšíří naše řady v roli zpěváka. Takže od Velikonoc 2017 máme zpěváky dva, což je velká výhoda při "termínových kolizích" a navíc je tu to neustálé napětí, kterého zpěváka uvidíte na příští akci. Jednoho, druhého nebo oba. :) 

Mirek Pysk a Pavel Sedlák - zpěv
Zdeněk Vrtal - kytara, zpěv
Pavel Vrtal - klávesy, zpěv
Pavel Němec - basa, zpěv
Ladislav Vrtal - bicí


ETAPA 7. (2016-2017)

Změna je život nebo je to snad obráceně? Zkrátka rok 2016 je poměrně "hravý" a tak i u sestavy kapely KMČ došlo ke změnám. Přihodila se událost, která by se dala nazvat "návratem ztraceného syna", protože po více než 20. letech s námi je opět Pavel Sedlák na postu zpěváka. Takže jeden z původních "otců zakladatelů" je zpět.
Další změnou je obsazení basové kytary. Svoje působení u nás ukončil Tomáš Karafiát a místo něj nastoupil, Pavel Němec, zatím jak říká "dočasně", abychom mohli dál hrát. 

Složení:

Pavel Sedlák - zpěv
Zdeněk Vrtal - kytara, zpěv
Pavel Vrtal - klávesy, zpěv
Pavel Němec - basa, zpěv
Ladislav Vrtal - bicí


ETAPA 6. (2013-2015)


Jak to v životě chodí víme, takže změna na sebe nenechala dlouho čekat... Za zmiňovanou éru jsme ještě složili, po dlouhých letech, skladbu Výtah. Natočili k ní i videoklip (YouTube-videoklip) první za celé naše žití :), odešel Vlasta Vostal z pozice zpěváka a vystřídal jej, v krátké epizodě, Martin Špaček. Nakonec jsme se domluvili, že nebudeme hledat nikoho dalšího na post zpěváka, protože bychom stejně vždycky srovnávali (a fanoučci také), takže většinu sólového zpěvu převzal kytarista Pavel Němec, některé kusy Tomáš Karafiát a všichni ostatní vydatně pomáhají :).

Složení:

Pavel Němec - kytara, zpěv
Zdeněk Vrtal - kytara, zpěv
Pavel Vrtal - klávesy, zpěv
Tomáš Karafiát - basa, zpěv
Ladislav Vrtal - bicí


ETAPA 5. (1998-2013)


A dostáváme se do finále naší historie, která se nám v páté (a teď už i 6. :)) části, prolíná se "syrovou" realitou :)
Jak to bývá, emoce lehce "vyčpěly", ponorka odjela brázdit jiné vody a KMČ vystupuje ani ne po roce od "ukončení", 11. 7. 1998 jako host kapely Archa v Koutech. A je vidět, že fanoušci nezpomněli - 600 prodaných vstupenek to dokazuje. Nicméně na trvalou aktivitu to zatím nevypadá a kapela se sem tam ukáže jako host, což trvá od roku 1999 do roku 2002. Takové občasné akce jsou pořád velmi úspěšné, ale pro veliké časové vytížení některých členů v jiných projektech, se nedá už nic víc stíhat.
KMČ má asi dvou letou pauzu a aktivitu začne vyvíjet až od roku 2004. Občas proběhne zkouška a živé hraní, ale "zábavové" poměry se obecně začínají dost výrazně měnit. Publikum se rozmělňuje mezi čím dál více kulturních akcí - zábav, koncertů, fesťáků a  "naskočit" zpět, nikdy úplně stejně nelze. A logicky jak KMČ stárne (to je ta syrová relita :)), tak přichází na stokrát prověřenou pravdu, že času je skutečně "žalostně" málo.  
V roce 2006 dochází ke změně v obsazení, na pěvecký post přichází místo Vlasty Vostala, Tomáš Karafiát, který basu "předává" Radkovi Varhaníkovi a od té doby hraje KMČ v "klasickém" složení se dvěma kytarami. Nelze nezmínit asi roční "výpomoc" Pavla Neumana, na bubenickém postu. Relativně "krátké" působení této sestavy je ještě doplněno ženským hlasem Veroniky Vrtalové, ale od roku 2010 pak dochází zatím k poslední změně v sestavě, kdy se vrací Vlasta Vostal jako zpěvák, Tomáš přebíra basu a Radek Varhaník z KMČ odchází.
Systém "občasného" vystupování je zatím platným modelem i pro aktuální současnost, ale radost z hraní se nevytrácí a KMČ ji pořád nabízí svým fanouškům :)

Aktuální složení:
Martin Špaček / Vlasta Vostal - zpěv
Pavel Němec - kytara, zpěv
Zdeněk Vrtal - kytara
Pavel Vrtal - klávesy, zpěv
Tomáš Karafiát - basa, zpěv
Ladislav Vrtal - bicí


ETAPA 4. (1993-1997)

Po skončení plesové sezóny 1993, kdy jsme odehráli výše zmíněné Šibřinky, se postupně začaly ozvývat naše "rockové kořeny" velice intenzívně, takže přesun do klasické rockové zábavové orientace, byl pouze otázkou času (foto vzor 1993).
A přesto, že jsme ještě několikrát akce "3 na 3"  odehráli (šibřinky 1994-95, svatby, oslavy) už 30. srpna 1995, jsme dělali, díky Karlovi Ošmerovi, na "zimáku" v Třebíči předkapelu Bagru. Ve stejném roce jsme ještě vystoupili 30.8.1995 ve Starči na společném pódiu s velice zvučnými skupinami (Reflexy, Titanic, Regon, Brutus, Argema), což bylo pro nás, jako začínající, poměrně překvapivé a tudíž i stresujicí :). V létě jsme pak nahráli live kazetu v naší koutské zkušebně. Úžasné foto k vidění zde >>.
V listopadu 1995 se také mění sestava kapely, příchází Zdeněk Vrtal a mění se i post zpěváka. Přichází Vlasta Vostal, který střídá Pavla Sedláka. Je to na dlouhou dobu poslední změna sestavy, která byla poměrně "rozložitá", se třemi sólovými kytarami. :) Pozvánka na oslavu 9. narozenin KMČ - 14.10.1995, ve zkušebně v Koutech.

Vlasta Vostal - zpěv
Radek Varhaník - kytara
Pavel Němec - kytara, zpěv
Zdeněk Vrtal - kytara
Pavel Vrtal - klávesy, zpěv
Tomáš Karafiát - basa
Ladislav Vrtal - bicí

Rok 1996 byl v historii KMČ hodně akční. Začali jsme "zostra"  a v březnu (27.) jsme se poprvé objevili v nahrávacím studiu v Moravských Budějovicích. Natočili jsme tenkrát jedinou skladbu "Už kolikrát" a pro jistotu ji vydali na magnetofonové kazetě. A jelikož pamětníci ví, že kazety měly stranu A a B, tak náš song byl pro jistotu na obou :). Dalším počinem bylo 2. místo v nové anketě Horáckých novin - Skupina roku. Hlasování tehdy probíhalo pouze písemně a naše druhé místo bylo doslova šok! První místo Bagru sedalo čekat, ale že se dostaneme před kapely Morava, Carmen nebo Pátek 13., nečekal nikdo. Fotografie plakátu.  Poděkování fanouškům za raketový start, je tedy stále na místě :) (foto vzor 1996)
Velká podpora našich příznivců stála také za týdenním pobytem skupiny v Běstvině (20.-25. října 1996), kam jsme se vydali natočit 11 skladeb, které vyšly na kazetě "Ospalý ráno". Křest proběhl  21.12. 1996 v Koutech, kam přijeli jako kmotři Petr Kapinus a Karel Ošmera a jako host, vystoupila pardubická kapela Framal. 
Pro zajimavost uvádíme návštěvnost na tehdejší akci - zábava v Koutech 27.11.1996 - 560 lidí. Což s ohledem na dnešní návštěvnosti, působí lehce neuvěřitelně.

Rok 1997 byl ve znamení častého hraní (návštěvnost více než slušná), už méně zkoušení, investice do opravy kapelního autobusu a také začínající ponorkové nemoci. 1.11.1997 jsme pak v Koutech na zábavě ohlásili "dočasné ukončení" činnosti. "Ponorka" se nám rozjela :), času na zkoušky a vystupování ubývalo (rodinné a pracovní závazky) a tak byla dohodnuta "umělecká přestávka" (zdaleka ne jediná), která by nám umožnila popřemýšlet o dalším fungování....


ETAPA 3. (1990-1993)

Období, kterému se budeme věnovat tentokrát (1990-1993), je asi nejméně "zmapované", lépe řečeno nikdo si úplně přesně nepamatuje, jaké události a v jakém sledu následovaly...
Pro VJETEF to byla léta vystupování na zábavách, "uměleckého hledání" a personálních změn. Snad si alespoň pamatujeme na "hození lana" Boráčovi, jehož historický úspěch s punkovým mega songem  "Anarchy in U.K.", který tehdy předváděl na zábavách Bagru, nás hluboce kulturně obohatil. A to dokonce natolik, že jsme jej vyhledali a pasovali do role sólového zpěváka. Boráč po čase na funkci "rezignoval" aby se pak do VJETFE vrátil později.
Dalším faktem byl odchod Ládi Vrtala od bicích na vojnu a tím hledání nového bubeníka. No a pak došlo k historické události - "rozvětvení VJETFE", kde z jedné kapely vznikly kapely dvě - SKELETOR a VJETEF
Každá pak žila svým životem - SKELETOR se zaměřil na Metallicu a tvrdší sound, VJETEF pokračovala "klasickým" bigbeatem a přesunula svoje působiště do Čechtína, kde odchodem Pavla Vrtala je dál reprezentována Jirkou Čápem. Jirka potom sehnal další "spolubojovníky" a vývoj kapely a její fungování je samostatná kapitola (VJETEF), stejně jako dnes již nefungující SKELETOR
Takže jsme se vypsali z historie a konečně budeme sledovat "zážeh" KMČ. 
První vystoupení bylo klasické "kdo má čas" hraní - na Chlumě u kácení máje v létě r. 1992. Proto jsme použili tuto okřídlenou (a trochu otřepanou) charakteristiku pro náš název. KMČ oficiálně vystoupilo na sokolských šibřinkách v lednu 1993 v Koutech, tady je jednoznačný a vskutku historický artefakt v podobě seznamu skladeb, na které jsme si vzpomněli a které se měly stát základem repertoáru. Jelikož šibřinky byl název pro plesovou taškařici v maskách hrálo se klasické 3 na 3, což ostatně seznam dokazuje :).
Pro zpestření připojujeme fragment prvního plakátu KMČ a další fungování kapely a její orientaci (hudební) probereme příště :) 


ETAPA 2. (1988-1989)

V průběhu roku 1988 se ještě zásadně měnilo složení "KADETU", přizvali jsem na kytaru Milana Pekárka /Pegyho/, který měl být posilou a následně náhradou  za Pavla Sedláka, který se připravoval na "službu vlasti" - 2 letou vojenskou "pakárnu". Nakonec s odchodem Pavla přibyl do kapely ještě další člen - Jirka Čáp. 
Nováčci si rozhodili "kytarové party", takže Pegy hrál doprovodnou a Jirka sólovou kytaru. Také přebral pozici zpěváka, takže se dost zásadně změnil reprtoár a začali se zkoušet i převzaté skladby (např. Turbo, Kern, Arakain..)

Během zkoušení a hraní  (r. 1989)  "kde se dalo" (svatby, karnevaly, MDŽ..) došlo ještě ke změně na pozici basáka a do kapely přišel Radek Kliment.
Tehdy jsme se připravovali na oficiální dráhu zábavové kapely. Přejmenovali jsme se naTRITON, absolovali jsme kapelní  zkoušky a následně se učili na"přehrávky" , které se konaly před komisí "odborníků" -  zejména soudruhů a soudružek z městského odboru kultury.
Listopad 89 však znamenal zrušení této nesmyslné klasifikace a svoboda projevu najednou nabyla naprosto konkrétních rozměrů :).

V roce 1990 jsme se pak, asi na protest s "profanovaným" názvem TRITON, přejmenovali naVJETEF. V kapele už nepůsobil Pegy a Pavel Sedlák se vrátil z vojny.
Naše konání pak dostalo opět jiný směr a KMČ mělo vzniknout až za dlouhé 3 roky.

Pro obveselení přidáváme další "trezorové střípky ".
1989 - Pozvánka na 3. narozeniny - TRITON >>>>>
1990 - Kapela Vjetef slaví 4. narozeniny >>>>>


ETAPA 1. (1986-1988)

Na konci 20. století, začátkem srpna roku 1986 jsme  položili základ naší "hudební kariéry" u táboráku pod třešní, za Sedlákovou a Vafkovou zahradou v Chlumu. Pořádali jsme tam prázdninový dýchánek a snili o rockové skupině. A jelikož jsme byli mladí a neklidní, měli jsme naprosto hned ve všem jasno :). 
Název vznikl hned následující den a inspirací byla krabička šňupacího tabáku značky Medicadet, no a z toho vznikl KADET.

S vlastní tvorbou jsme začali ihned, nebylo proč otálet, takže písně Vzpomínka a Brusič vznikly velice záhy.

Osoby a obsazení:
Pavel Sedlák - kytara, zpěv
Jiří Karafiát - basa, zpěv
Pavel Vrtal - klávesy (ale zatím jen harmonika), zpěv
Ladislav Vrtal - bicí

Začátkem září byli už někteří majiteli vlastních nástrojů, tehdejší české provenience a to byl tehdy "materiál".

Dějinným paradoxem bylo, že jsme sice provedli nástrojové rozdělení, ale hrát jsme moc neuměli. To znaméná, že první rychlé skladby byly všechny v odpovídajícím "punkovém" stylu.

Tehdejší repertoár, výhradně vlastní tvorba:

  • Stoupej
  • Kravínský zpravodaj
  • Hostinská
  • Prior
  • Brusič
  • Denní problémy
  • Vzpomínka
  • Proč
  • Tréma
  • Zívám nad láskou Tvou 
  • Pozvánka na bál

A připojujeme něco z archivu - pozvánku na 2. výročí kapely Kadet, kterou nám vyrobil a rozmnožil, pod trestem "vyhazovu" ze zaměstnání, Bau. Asi je to dnes úsměvné, ale skutečně v roce 1988 nebylo jednoduché cokoliv grafického vyrobit a rozmnožit. Tak se pokochejte, stojí to za to >>>>>

Místo oslavy bylo zvoleno záměrně do Vržanova, kde jsme v té době zkoušeli. Oslava se samozřejmě povedla a některým z přítomných se podařilo nastartovat místní rozhlas a uskutečnit hlášení. Místní občany to vyprovokovalo k hledání zbraně v domnění, že se jedná o mobilizaci :).